Битолските кугларки победија машка екипа во осмото коло

Осмото коло од Македонската кугларска лига беше забележано како коло во која женска екипа победи машка екипа. Имено, кугларките на Пелистер Пин во градското „дерби“ играа крајно интересен и возбудлив натпревар со втората екипа на Пелистер. Девојките убедливо заводија со 2:0, за да се изедначи на 2:2 и предност за девојките и на крајот, натпреварот да се решава апсолутно во последните кугли. Ако мината недела девојкие од Пелистер Пин не ги послужи среќа со ГТЦ и загубија најмалку еден поен, ова коло, спортската среќа им се насмеа и со клупски рекорд заслужено прокнижаа 2 поени.

Макпетрол рутински ја совлада Б екипата на Вардар а додека Вардарци имаа лесен натпревар со ГТЦ жени. И двата натпревари завршија со максимални 8:0

Можеби поинтересно беше на мечот против Пелистер А и Макпетрол Б во Битола, каде што пелистерци имаа слаб ден или влегоа преопуштено, но кугларите на Макпетрол Б не го искористија тој момент. Сепак искуството на битолчани и домашниот терен, не дозволи изненадувања па прилично убедливо со 7:1 го добија овој дуел

ТОП 3 НА КОЛОТО

Младен Донковски

Младен Донковски

585

305762082_601810295058827_6151915723760780438_n

Душко Ајдин

584

305575281_601810361725487_1341075966426457623_n
Владимир Даниловски

571

IMG_1847

Ивана Трајчевска

521

IMG_1827

Михаела Ристевска

520

IMG_1830

Андреа Вељаноска

518

Similar Posts