Макпетрол на НБЦ во Романија со големи очекувања

Во пресрет на XX.НБЦ Куп кој ќе се одржи во Клуж, Напока, Романија, од 3-ти до 8-ми Октомври, ќе поразговараме со тренерот/играч на најтрофејниот Македонски кугларски клуб, КК Макпетрол, Ибрахим Мемеди

1.      Кој е најголемиот успех на КК Макпетрол на Европските купови?

ИМ – 2-то место на НБЦ Купот во Аугсбург, Германија, 2013 година е најголем екипен успех на Евро куповите, додека наредната 2014 година бевме 4-ти во Еринген, Германија, исто така на НБЦ Куп, најмасовно екипно куп натпреварување.

2.      Како течат подготовките за НБЦ Купот?

ИМ – Подготовките течат во одлична атмосфера, сите играчи го даваат својот максимум и задоволен сум од тоа каков пристап имаат на тренинг пред битниот настап на НБЦ Купот во Клуж, Напока.

3.      Какви се амбициите и очекувањата за НБЦ Купот?

ИМ – Нашите амбиции се високи, сонуваме за влез меѓу 4-те најдобри екипи. Релаксирано ќе влеземе во турнирот, а фаворитите нека размислуваат дали ќе ја оправдаат улогата…

4.      Познавајќи ги екипите учеснички, во кој дел од табелата се гледате на крајот од квалификациите? 

ИМ – Познавајќи ги сите екипи, не очекувам голема разлика од 4-то до 10-то место. Ако можеме да кажеме дека првите 3 места се резервирани за екипи кои имаат долга традиција на успеси, за пласман меѓу 4-то и 10-то место мислам дека ќе биде изедначена конкуренција. Се надевам дека грешките од минатото нема да ги повториме и сега, во случај кога поради сопствени грешки од рака сме го испуштиле пласманот во ½ финале за отприлика 20-50 чуња. Сега мислам дека екипата е зрела, и најважно е дека сите сме здрави и слободно можам да кажам дека би можеле да бидеме фактор изненадување на овој НБЦ Куп. Не би сакал да кажам со кое место би бил задоволен на крајот од турнирот, само можам да кажам дека сме спремни да се бориме со конкуренцијата до последен атом од нашите сили.

5.      Дали очекувате изненадување и влез во ½ финале?

ИМ – Изненадувањата се секогаш олицетворение на храброста која ја поседува екипата, а ние како поединци сме докажале на многу натпревари поседуваме храброст, знаење исто така, бидејќи долги години сме дел од многубројни европски натпреварувања. Останува Господ да ја одигра главната улога и ни даде ветер во грб за да направиме изненадување.

6.      Од кои поединци очекувате да бидат моторот на екипата, а од кои очекувате да изненадат со својот настап?

ИМ – Имаме 5 одлични играчи кои се афирмирани, но имаме и останати 4 кои се борат за последното 6-место во екипата. Секој може да изненади и да направи резултат за почит. Моментално во добра форма се наоѓаат капитенот Младен Донковски, докажаниот играч Сашо Трпковски, интернационалецот од Ниш, Дарко Марковиќ; во последно време јас давам знаци на самодоверба и секако вториот интернационалец од Горњи Милановац, Милош Радојичиќ, кој е нов во нашата екипа, и повеќе време му е потребно да го докаже квалитетот и искуството кое го поседува.

7.      Дали победата во 1-коло против директниот ривал за титулата во 1.МКЛ Ви даде ветер во грб за поуспешен настап на НБЦ Купот?

ИМ – За мене како тренер/играч, таа победа многу ни помогна за билдање на самодовербата како низ текот на сезоната, така и за настапот на НБЦ Купот. Ако по утрото денот се познава, оваа сезона треба да биде многу возбудлива и успешна за нас како клуб.

Similar Posts