Термини за квалификации на Државно поединечно првенство во куглање на Македонија

Термини за квалификации на Државно поединечно првенство во куглање на Македонија

Термини за ДП – квалификации Скопје, прв ден Термини за ДП – квалификации Битола, прв ден Термини за ДП – квалификации Скопје, втор ден Термини за ДП – квалификации Битола, втор ден

Објавени повиците за државните првенства (сениори, U-23, парови)

Објавени повиците за државните првенства (сениори, U-23, парови)

По предлог на Натпреварувачката комисија на КФСМ, Извршниот одбор на КФСМ ги одобри следните три повици: Државно поединечно сениорско првенство во куглање Државно сениорско првенство за парови во куглање Државно јуниорско (U-23) првенство во куглање Ги повикуваме и охрабруваме сите активни и регистрирани куглари на КФСМ да земат активно учество, а најдобрите да се закитат…

Второто коло од МКЛ без големи изненадувања

Второто коло од МКЛ без големи изненадувања

Второто коло од МКЛ помина без некои поголеми изненадувања. Во Мусандра, Макпетрол со 8:0 го совлада ГТЦ Мусандра, во Битола, Пелистер 1982 А беше подобар од својата Б екипа со 6:2. Најинтересно беше во Битола во женскиот дуел каде што се водеше рамноправна битка до 330 кугла каде што натпреварот беше 3:1 за Пелистер Пин…

Во Битола со куглање одбележана европската недела на спортот

Во Битола со куглање одбележана европската недела на спортот

На 22 септември, битолските кугларски клубови Пелистер Пин и Пелистер 1982 во соработка со Europe House Bitola и Општина Битола ја одбележаа европската недела на спортот со тоа што им беше овозможено на 30-тина млади луѓе од Битола да се запознаат со куглањето како спорт на најмодерната куглана во Македонија, во Битола. Пред присутните имаше…

Започнаа натпреварите од Македонската кугларска лига, сезона 2023/24

Започнаа натпреварите од Македонската кугларска лига, сезона 2023/24

После летната пауза, македонските куглари повторно се враќаат на кугларските патеки. Веќе се одигра првото коло од МКЛ, а ако по утрото се познава денот, можеме да констатираме дека драматичноста нема да недостига оваа сезона. Во дерби натпреварот од првото коло во Битола помеѓу Пелистер 1982 А како домаќин и Вардар 2014, вардарци беа подобри…

Урош Стоклас – пречекан во Скопје на високо ниво

Урош Стоклас – пречекан во Скопје на високо ниво

На 31.08.2023 година, Урош Стоклас застана во Скопје , во кугланата Мусандра, како точка за одмор од својот проект „Мојот златен пат“, активност со 2023 километри извозени на велосипед и 6 натпревари на 6 различни куглани ширум Ју – просторите. Тоа се куглани каде што Стоклас се закитил со злато на големите натпреварувања. Секако, македонската…

Преоден рок (08-30 јуни)

Преоден рок (08-30 јуни)

По предлог на Натпреварувачката комисија, едногласно од страна на Извршниот одбор на КФСМ е усвоен летниот преоден рок. Истиот започна на 08 јуни 2023 и ќе трае заклучно со 30 јуни 2023 до 12.00 часот.  Преодниот рок важи за промена на клуб и премин од А во Б екипа или обратно.

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу КФСМ и СРИ Гази Баба – Скопје

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу КФСМ и СРИ Гази Баба – Скопје

На еден од најсвечените чинови, доделувањето на наградите за МКЛ и Куп напреварувањето, во присуство на најдобрите куглари и кугларки од земјата, во Скопје, во Мусандра на 08 април 2023 година беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу македонската кугларската федерација и Здружението за спорт и рекреација на ивалиди од Гази Баба – Скопје. Со Меморандумот…

Димитар Димитровски и Стефанија Алексовска најдобри во македонската кугларска лига

Димитар Димитровски и Стефанија Алексовска најдобри во македонската кугларска лига

Македонската кугларска лига, сезона 2022/23 година заврши, а во неа убедливо најдобри беа Димитар Димитровски од Вардар 2014, со просек од 594 дрва во машка и Стефанија Алексовска од Пелистер Пин во женска конкуренција со просек од 536 дрва. Генерален просек во МКЛ  Нашите најдобри поединци добија пригодни признанија од страна на Кугларската Федерација. Наградите…

Макпетрол победник на кугларскиот Куп на Македонија за 2023 година во машка, Пелистер Пин во женска конкуренција

Макпетрол победник на кугларскиот Куп на Македонија за 2023 година во машка, Пелистер Пин во женска конкуренција

На 08 април 2023 во кугланата Мусандра се одржа Купот на Македонија во куглање каде што учествуваа вкупно 54 натпреварувачи од 9 тимови од кои 7 во машка и 2 во женска конкуренција. Победник во машка конкуренција е кк Макпетрол, Вардар 2014 е втор, додека трето место беше екипата на ГТЦ Мусандра, сите од Скопје….