Макпетрол на НБЦ во Романија со големи очекувања

Макпетрол на НБЦ во Романија со големи очекувања

Во пресрет на XX.НБЦ Куп кој ќе се одржи во Клуж, Напока, Романија, од 3-ти до 8-ми Октомври, ќе поразговараме со тренерот/играч на најтрофејниот Македонски кугларски клуб, КК Макпетрол, Ибрахим Мемеди 1.      Кој е најголемиот успех на КК Макпетрол на Европските купови? ИМ – 2-то место на НБЦ Купот во Аугсбург, Германија, 2013 година е…

Во дербито на третото коло, кугларите на Вардар Б подобри од Пелистер Б

Во дербито на третото коло, кугларите на Вардар Б подобри од Пелистер Б

Третото коло од Македонската кугларска лига донесе 4 квалитетни натпревари кои се одиграа саботата, 24 септеври во Мусандра, а од сите натпревари највозбудлив беше дуелот помеѓу Вардар 2014 Б екипа и Пелистер 1982 А екипа. Пелистер 1982 Б овој натпревар го започна со предност од 2:1 во првиот блок на куглари. Но, Вардар 2014 Б…

Во женското дерби, подобри битолчанките на Пелистер Пин. Останатите дуели од второто коло од МКЛ, предвидливи. ГТЦ на чело на табелата.

Во женското дерби, подобри битолчанките на Пелистер Пин. Останатите дуели од второто коло од МКЛ, предвидливи. ГТЦ на чело на табелата.

Во второто коло од Македонската кугларска лига беа постигнати следните резултати:   Макпетрол Б  2 : 6 Вардар 2014 А Пелистер Пин (ж) 6 : 2 ГТЦ Мусандра (ж)   ГТЦ Мусандра  6 : 2  Вардар 2014 Б  Пелистер 1982 Б 0 : 8 Пелистер 1982 А Макетрол А – слободна екипа Дефинитивно, во второто коло најдраматичен беше дерби дуелот помеѓу…

Започна македонската кугларска лига. Макпетрол го доби дуелот против Вардар, ГТЦ подобар од Пелистер

Започна македонската кугларска лига. Макпетрол го доби дуелот против Вардар, ГТЦ подобар од Пелистер

Овој викенд започна македонската кугларска лига и веднаш во првото коло два дерби натпревари помеѓу Вардар и Макпетрол и ГТЦ и Пелистер. Првиот натпревар помеѓу дводеценискиот шампион Макпетрол кој доминира во македонската лига и Вардар 2014 кој успеа да го симне Макпетрол од тронот пред 2 сезони, оваа година значително засилен и со шампионска амбиција, својата…

Интервју на Михајловски за Слободен печат

Интервју на Михајловски за Слободен печат

Интервјуто е целосно превземено од веб страната на слободен печат, автор Фидан Коминовски   И куглањето е еден од спортовите за кои слушаме многу малку во нашата земја, но и кое знае да донесе врвни резултати. Еден од најголемите успеси во историјата на македонското куглање беше освоеното второ место на машката репрезентација, на Светското екипно првенство, одржано во Залаегерсег,…

Макпетрол победник на КУП-от и првенството на Македонија за 2022

Макпетрол победник на КУП-от и првенството на Македонија за 2022

Кугларскиот клуб Макпетрол од Скопје е победник на КУП-от на Македонија во куглање кој се одржа во Битола на 09 април 2022 година. Беа постигнати следните резултати: Макпетрол А – 3400 соборени дрва Пелистер 1982 – 3243 дрва Макпетрол Б – 3221 дрва ГТЦ Мусандра – 3128 дрва Империал Тобако ТКС – 3118 дрва Откако…

Младен Донковски и Стефанија Алексовска – државни сениорски прваци за 2022 година

Младен Донковски и Стефанија Алексовска – државни сениорски прваци за 2022 година

Сениорското првенство на Македонија во поединечна конкуренција беше одржано во кугланата Мусандра во Скопје на 16 април 2022 година. Форматот кој беше одбран за ова натпреварување беше 2х120 кугли во еден ден. Со тоа што во квалификации влегоа најдобрите 6 пласирани машки натпреварувачи и 4 најдобри женски. Според постигнатите резултати, убедливо во машка конкуренција и…

Интернационален турнир „Скопје“ во Мусандра, организатор кк. Вардар

Интернационален турнир „Скопје“ во Мусандра, организатор кк. Вардар

Викендот на 3 и 4 септември, кугларскиот клуб „Вардар 2014“ од Скопје беше домаќин на силен меѓународен турнир насловен „Скопје“. Покровител – Град Скопје. По двегодишна Ковид пауза, конечно се одржа 4-тиот интернационален традиционален кугларски турнир СКОПЈЕ 2022 со учество на двете Вардарови екипи и гостите од Србија, КК Београд и КК Милош Обилиќ. Екипен…

Општина Прилеп заинтересирана за нова куглана

Општина Прилеп заинтересирана за нова куглана

На 06.09.2022 година во Кабинетот на Градоначалникот на Општина Прилеп беше остварена официјална посета на претседателот на КФСМ – Игор Михајловски и Борче Јовчески, Градоначалник на Општина Прилеп. Прилеп е град кој во минатото имал куглана, но поради пожар на спортската сала во која беше сместена и кугланата, трагично стата изгорела и со тоа од…