Осмомартовскиот турнир во Битола ги собра најдобрите македонски кугларки

Осмомартовскиот турнир во Битола ги собра најдобрите македонски кугларки

Во Битола, на битолската куглана се одигра турнир по повод празникот 8 ми Март. Вкупно учествуваа 29 натпреварувачки од кои 27 жени. Во сениорска конкуренција се натпреваруваа вкупно 16, додека во U-14, вкупно осум. Тројца натпреварувачи куглаа вонконкуренција.  Победник е Данче Наумовска, втора Андреа Вељаноска и трета Стефанија Алексоска. Кај младинските категории во категорија 4х15,…

Макпетрол со недостижна предност во македонската кугларска лига

Макпетрол со недостижна предност во македонската кугларска лига

Со комплетирање на 14-то коло од Македонската кугларска лига, дилемата околу првото место веќе е разрешена. Макпетрол е идниот шампион за сезона 2022/23 година. Во дуел со ГТЦ, на Мусандра, нафташите успеаа да соборат 3466 кегли, што е ретка глетка на скопската куглана и воопшто во македонската кугларска лига оваа сеозна. Детали околу овој натпревар…

Македонскиот КУП во куглање ќе се одржи на 8-ми април во Мусандра

Македонскиот КУП во куглање ќе се одржи на 8-ми април во Мусандра

Извршниот одбор на КФСМ на својата Седница одржана на 25.02.2023 година го дефинира форматот и датумот на одржување на македонскиот КУП во куглање. Имено, КУП натпреварувањето ќе биде одржано на кугланата Мусандра во Скопје на 08.04.2023 (сабота) со почеток во 10 часот. Ќе се игра еден натпревар 6х120, каде што екипата која ќе има соборено…

30 факти за 2022 и честитка за 2023 година од Претседателот на КФСМ

30 факти за 2022 и честитка за 2023 година од Претседателот на КФСМ

30 ФАКТИ ЗА 2022 ГОДИНА 1. Одиграни 7 натпревари од машката МКЛ сезона 2021/22; 2. Одиграни 5 натпревари од женската МКЛ сезона 2021/22; 3. КК Макпетрол прослави 45 години (1977-2022) 4. Осмомартовски турнир во Битола на кои учествуваа сите кугларки од Македонија. 5. Куп на Македонија во Битола, победник кк Макпетрол. Организатор КФСМ. 6. Доделени признанијата…

ОУ „Коле Канински“ победник во Училишната кугларска лига на Општина Битола – 2022

ОУ „Коле Канински“ победник во Училишната кугларска лига на Општина Битола – 2022

Месец декември помина во знак на Училишната кугларска лига на Општина Битола. Во месец октомври и ноември беа подготовителните тренинзи. Учество зедоа 7 основни училишта од Битола и настапија вкупно 56 ученици од 9-то и 8-мо одделение. Беа одиграни вкупно 21 натпревар организирани во 7 кола. Се куглаше само во полни постави 10х4, со 140мм…

Среда, 28.12.2022, се игра последното 7 коло од Училишната кугларска лига на Општина Битола

Среда, 28.12.2022, се игра последното 7 коло од Училишната кугларска лига на Општина Битола

Училишната кугларска лига на Општина Битола се играше интензивно деновиве со тоа што во претходната недела се одиграа три натпревари, а во оваа недела се одигруваат два меча и лигата официјално заавршува во среда на 28.12.2022 кога ќе се одигра последното 7-мо коло. Веќе победникот е јасен, а тоа е екипата на ОУ Коле Канински,…

Македонските U18 надежи, одлично се претставија на турнир во Ковачица – Србија

Македонските U18 надежи, одлично се претставија на турнир во Ковачица – Србија

Во Ковачица, Србија, на 17 и 18 декември, екипата Славиа беше домаќин на силен меѓународен кугларски турнир до 18 години каде што учествуваа куглари и кугларки од Србија, Хрватска, Словачка, Македонија и млади од домашната екипа. Македонската делегација беше составена од: Стефанија Алексовска, Андреа Вељаноска и Ивана Трајчевска од кк Пелистер Пин и Архан Арслановски,…

Второто коло од Училишната лига, драматична победа за само едно дрво на екипата на ОУ Климент Охридски од Битола

Второто коло од Училишната лига, драматична победа за само едно дрво на екипата на ОУ Климент Охридски од Битола

Второто коло од Училишната лига на Битола донесе големи возбудувања, а дефинитивно најдраматичен натпревар беше помеѓуу ОУ Климент Охридски и ОУ Тодор Ангелевски, кој заврши само за 1 дрво разлика за домашната екипа. Од вкупно 160 кугли кои се земаат во предвид, разлика од само 1 дрво. Фантастично. Натпреврот помеѓу ОУ Трифун Пановски и ОУ…

Започна реализација на кугларска училишна лига во Битола

Започна реализација на кугларска училишна лига во Битола

Во Битола започнува уште еден голем проект на КФСМ насловен „Кугларска училишна лига на Битола“ во кој партиципираат ученици од 7 основни училишта од Општина Битола, генерално од 9-то и 8-мо одделение, а КФСМ го реализира проектот со заеднички сили на Федерацијата за училишен спорт на Македонија и Општина Битола од една страна и Сојузот…

Лицата со попреченост куглаа во Битола под мотото – КУГЛАЊЕ, НОВ ПРЕДИЗВИК

Лицата со попреченост куглаа во Битола под мотото – КУГЛАЊЕ, НОВ ПРЕДИЗВИК

Благодарение на неодамна потпишаниот Меморандум за соработка помеѓу КФСМ и Сојуз за спорт и рекрација на инвалиди Битола, на 08.12.2022 беше реализиран турнир каде куглаа членови со попреченост од цела држава, вкупно 40 луѓе. Она што остави силен впечаток е мотото под кое се одржа овој турнир – КУГЛАЊЕ – НОВ ПРЕДИЗВИК, а натпреварувачите без…