Разиграна статистика за МКЛ 2023/24

Разиграна статистика за МКЛ 2023/24

Сезоната 2023/24 година за МКЛ имаме одлична статистика, па малку се заигравме и истата ќе ја објавиме 1. Најдобар куглар на двете куглани во МКЛ 23/24 е Младен Д, втор Дарко М, трет Сашо Т сите од Макпетрол А. Најдобра кугларка е Данче Н од ГТЦ Мусандра, втора Стефанија А и трета Андреа В, двете…

Младен Донковски и Данче Наумовска најдобар куглар и кугларка во МКЛ за 2023/24 година

Младен Донковски и Данче Наумовска најдобар куглар и кугларка во МКЛ за 2023/24 година

Во Македонската кугларска лига (МКЛ) во сезоната 2023/24 година се одиграа вкупно 20 натпревари за мажите и вкупно 14 натпревари за жените. Согласно официјалната статистика која оваа година грижливо ја водеше Владан Мацановиќ, на кого јавно му укажуваме благодарност за одлично сработената работа, истата може да се погледне ОВДЕ Најдобар куглар е Младен Донковски од…

Макпетрол шампион за 2023/24 година кај мажите, Пелистер Пин шампион кај жените

Макпетрол шампион за 2023/24 година кај мажите, Пелистер Пин шампион кај жените

Сезоната 2023/24 година во Македонската кугларска лига (МКЛ) не донесе многу возбудувања. Кај мажите екипата на Макпетрол А беше убедливо доминантна над останатите екипи и со 100% победи во регуларниот дел (14) и во Плејофот (6), со 20 победи и без ниту еден пораз заслужено е на тронот. Второто место кај мажите во МКЛ припадна…

Второто коло од МКЛ без големи изненадувања

Второто коло од МКЛ без големи изненадувања

Второто коло од МКЛ помина без некои поголеми изненадувања. Во Мусандра, Макпетрол со 8:0 го совлада ГТЦ Мусандра, во Битола, Пелистер 1982 А беше подобар од својата Б екипа со 6:2. Најинтересно беше во Битола во женскиот дуел каде што се водеше рамноправна битка до 330 кугла каде што натпреварот беше 3:1 за Пелистер Пин…

Започнаа натпреварите од Македонската кугларска лига, сезона 2023/24

Започнаа натпреварите од Македонската кугларска лига, сезона 2023/24

После летната пауза, македонските куглари повторно се враќаат на кугларските патеки. Веќе се одигра првото коло од МКЛ, а ако по утрото се познава денот, можеме да констатираме дека драматичноста нема да недостига оваа сезона. Во дерби натпреварот од првото коло во Битола помеѓу Пелистер 1982 А како домаќин и Вардар 2014, вардарци беа подобри…

Преоден рок (08-30 јуни)

Преоден рок (08-30 јуни)

По предлог на Натпреварувачката комисија, едногласно од страна на Извршниот одбор на КФСМ е усвоен летниот преоден рок. Истиот започна на 08 јуни 2023 и ќе трае заклучно со 30 јуни 2023 до 12.00 часот.  Преодниот рок важи за промена на клуб и премин од А во Б екипа или обратно.

Димитар Димитровски и Стефанија Алексовска најдобри во македонската кугларска лига

Димитар Димитровски и Стефанија Алексовска најдобри во македонската кугларска лига

Македонската кугларска лига, сезона 2022/23 година заврши, а во неа убедливо најдобри беа Димитар Димитровски од Вардар 2014, со просек од 594 дрва во машка и Стефанија Алексовска од Пелистер Пин во женска конкуренција со просек од 536 дрва. Генерален просек во МКЛ  Нашите најдобри поединци добија пригодни признанија од страна на Кугларската Федерација. Наградите…

Што говори статистиката за македонската кугларска лига – сезона 2022/23

Што говори статистиката за македонската кугларска лига – сезона 2022/23

Во секој спорт, а посебно во куглањето преку статистиката може да се видат многу елементи за секој натпреварувач поединечно како и за секоја екипа со сите специфики. Податоците се грижливо обработени од страна на Душко Ајдин и овозможуваат дополнителни анализи на кугларските тренери, а во моментот сеуште се обработуваат податоците. Најдобар играч кај машките во…

Макпетрол со недостижна предност во македонската кугларска лига

Макпетрол со недостижна предност во македонската кугларска лига

Со комплетирање на 14-то коло од Македонската кугларска лига, дилемата околу првото место веќе е разрешена. Макпетрол е идниот шампион за сезона 2022/23 година. Во дуел со ГТЦ, на Мусандра, нафташите успеаа да соборат 3466 кегли, што е ретка глетка на скопската куглана и воопшто во македонската кугларска лига оваа сеозна. Детали околу овој натпревар…

Битолските кугларки победија машка екипа во осмото коло

Битолските кугларки победија машка екипа во осмото коло

Осмото коло од Македонската кугларска лига беше забележано како коло во која женска екипа победи машка екипа. Имено, кугларките на Пелистер Пин во градското „дерби“ играа крајно интересен и возбудлив натпревар со втората екипа на Пелистер. Девојките убедливо заводија со 2:0, за да се изедначи на 2:2 и предност за девојките и на крајот, натпреварот…