Осмомартовскиот турнир во Битола ги собра најдобрите македонски кугларки

Осмомартовскиот турнир во Битола ги собра најдобрите македонски кугларки

Во Битола, на битолската куглана се одигра турнир по повод празникот 8 ми Март. Вкупно учествуваа 29 натпреварувачки од кои 27 жени. Во сениорска конкуренција се натпреваруваа вкупно 16, додека во U-14, вкупно осум. Тројца натпреварувачи куглаа вонконкуренција.  Победник е Данче Наумовска, втора Андреа Вељаноска и трета Стефанија Алексоска. Кај младинските категории во категорија 4х15,…

Макпетрол на НБЦ во Романија со големи очекувања

Макпетрол на НБЦ во Романија со големи очекувања

Во пресрет на XX.НБЦ Куп кој ќе се одржи во Клуж, Напока, Романија, од 3-ти до 8-ми Октомври, ќе поразговараме со тренерот/играч на најтрофејниот Македонски кугларски клуб, КК Макпетрол, Ибрахим Мемеди 1.      Кој е најголемиот успех на КК Макпетрол на Европските купови? ИМ – 2-то место на НБЦ Купот во Аугсбург, Германија, 2013 година е…

Интернационален турнир „Скопје“ во Мусандра, организатор кк. Вардар

Интернационален турнир „Скопје“ во Мусандра, организатор кк. Вардар

Викендот на 3 и 4 септември, кугларскиот клуб „Вардар 2014“ од Скопје беше домаќин на силен меѓународен турнир насловен „Скопје“. Покровител – Град Скопје. По двегодишна Ковид пауза, конечно се одржа 4-тиот интернационален традиционален кугларски турнир СКОПЈЕ 2022 со учество на двете Вардарови екипи и гостите од Србија, КК Београд и КК Милош Обилиќ. Екипен…